Przy zamówieniach powyżej 500 PLN wysyłka kurierska gratis!

Czy wełna merino gryzie?

8.jpg

Czy wełna merino gryzie?

Co to wełna?

     Wełna to potoczna nazwa dla włókien pozyskiwanych z okrywy włosowej, czyli mówiąc prościej sierści. Najważniejszymi dostawcami wełny wykorzystywanej w produkcji ubrań są:  owce, lamy (alpaka), wielbłądy (kamel), króliki (angora), czy też kozy (moher, kaszmir).

Poszczególne włókna mają inną budowę – w zależności od ich pochodzenia. Gatunki zwierząt wykorzystywanych do pozyskiwania wełny zamieszkują skrajnie różne tereny, stąd też takie zróżnicowanie w długościach i grubościach włókien. I tak włókna grube będą sztywne i szorstkie, a włókna cieńcie – bardzo delikatne i miękkie.

Owce merynosów

     Skoncentrujmy  się na włóknie pozyskiwanym z owiec.

Jak różne są rasy owiec, tak różne są rodzaje wełny pozyskiwanej z ich włókien. Owce świetnie dopasowują się do różnorodnego otoczenia, są mało wymagające. Jakość i grubość runa jest w znacznym stopniu definiowana przez klimat, w którym zwierzę żyje.

I tak, merynosy są jednym z największych i najstarszych gatunków owiec na świecie, a warunki, w których przyszło im żyć są wręcz ekstremalne, niczym nie przypominające warunków nizinnych.  Nowozelandzkie Alpy to niezwykły obszar geograficzny – z ogromną liczba górskich szczytów, pokrytych lodem fiordów, górskich jezior, lasów  i ogromnych obszarów pokrytych śniegiem. Temperatura w tym rejonie waha się od - 20 stopni w zimie do nawet 30 stopni w lecie.  Gdy temperatura rośnie, włókna wełny prostują się, tym samym zapobiegając przegrzewaniu się ciała zwierzęcia. Gdy nadchodzi ochłodzenie, sierść skręca się, skutecznie izolując ujemne temperatury.

Firma Meri Fairy postanowiła wykorzystać tą niesamowicie miękką i lekką wełnę tworząc wyselekcjonowaną ofertę dla naszych dzieci.

Wełna z merino jest miękka i niegryząca     Im grubszy wełniany włos, tym bardziej szorstka w dotyku wełna. Taki włos zamiast poddawać się w kontakcie ze skórą, po prostu ją kłuje. Gryzienie wełny zależy wiec od grubości jej włókien. 

Większe i szersze włókna zwykłej wełny (nawet do 50 mikronów) są mniej elastyczne, nie uginają się.  Nasza ultra delikatna wełna merino ma ok 17-19 mikronów i jest tak cienka jak nić pajęczyny. W kontakcie ze skórą łagodnie wygina się.

Jak widzicie, włókna merino używane przez firmę Meri Fairy są trzykrotnie cieńsze niż w innych rodzajach wełny, czemu zawdzięczają swoją wyjątkową delikatność. Nie powodują uczucia drapania. Dzianinę z merino przyjemnie się nosi i może ona stanowić propozycję dla osób, które do tej pory unikały odzieży wełnianej. Nie powoduje żadnych podrażnień skóry, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób w każdym wieku, a przede wszystkim także dzieci z wrażliwą skórą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl